Promocje
Folia życia - koc termiczny ratunkowy - folia NRC - folia srebrno-złota
Folia życia - koc termiczny ratunkowy - folia NRC - folia srebrno-złota
7,99 zł 6,00 zł 7,40 zł 5,56 zł
szt.

Unieruchomienia i transport

Deska ortopedyczna

W polskiej medycynie ratunkowej najbardziej powszechnie stosowanym sprzętem do stabilizacji jest deska ortopedyczna. Znajduje się ona na wyposażeniu straży pożarnej, ratownictwa wodnego, ambulansów drogowych.

Materace próżniowe, które mają wiele zalet, z trudem  przebijają się na naszym rynku. Także z uwagi na cenę. Nasze karetki mają też małe rozmiary schowków i nasze materace o długości 220 cm po prostu się w nich nie mieszczą.

Kołnierze szyjne ortopedyczne

W zakresie stabilizacji kręgosłupa szyjnego stosuje się kołnierze szyjne, popularnie zwane w środowisku ratowniczym - ortopedycznymi. Nie są to te same kołnierze, które lekarze zalecają pacjentom w ramach rehabilitacji po urazie kręgosłupa szyjnego.

Kołnierze ortopedyczne stosowane w medycynie ratunkowej to przeważnie kołnierze jednorazowe jednoczęściowe z regulacją.

Kołnierze szyjne są jednorazowe, żeby ograniczyć możliwość zakażenia krzyżowego. Kołnierze ortopedyczne jednoczęściowe są w warunkach polskich zdecydowanie bardziej dostępne, także cenowo, niż kołnierze dwuczęściowe.

Obecnie kołnierze szyjne stosowane w medycynie ratunkowej posiadają regulację. Regulacja dotyczy możliwości ustawienia wysokości kołnierza ortopedycznego tak, aby najbardziej pasował do szyi poszkodowanego. Dlatego są tylko dwa rozmiary kołnierzy regulowanych: dla dorosłych (4 poziomy wysokości kołnierza do ustawienia) i dla dzieci (3 poziomy wysokości kołnierza do ustawienia).

Przed wprowadzeniem regulowanych kołnierzy ortopedycznych każdy kołnierz miał jeden rozmiar i ratownicy używali zestawu kołnierzy ortopedycznych.

 

W zakresie unieruchomienia kończyn mamy najszerszy wybór szyn do stabilizacji.

 

Szyny Kramera

Przede wszystkim używane są szyny Kramera. Są to metalowe stelaże, które usztywniają kończyny. Wbrew niektórym opiniom szyny Kramera nie mieszczą się w torbie R1, bo są za długie. Najdłuższe stosowane szyny Kramera mają 150 cm długości. Do szyn Kramera szyje się specjalne torby. W zestawach ratownictwa medycznego dla straży pożarnej znajduje się 14 sztuk szyn Kramera o różnych wymiarach.

Niektóre firmy stosują szyny Kramera w torbach R1 dla ratownictwa wodnego (WOPR R1). My tego nie robimy, ponieważ za bardziej praktyczne uważamy szyny splint.

 

Szyny splint

Szyny splint są dostępne na polskim rynku od kilku lat. Szyna splint ma rdzeń z aluminium. Rdzeń jest zatopiony w piance. Szyna splint daje się łatwo formować i docinać. Poza tym mieszczą się w każdej torby medycznej, bo są rolowane albo składane.

 

Szyny próżniowe

Zupełnie odrębnym sprzętem, czasem bardzo zaawansowanym technologicznie są szyny próżniowe. Nasze szyny są tego przykładem. Szyny próżniowe z reguły sprzedawane są w zestawach po 3 sztuki plus pompka próżniowa - całość w torbie transportowej.

Zestawy ratownictwa medycznego - co to takiego?

Sprzęt do unieruchomienia i transportu poszkodowanego razem z torbą zawierającą przyrządy do udrożnienia dróg oddechowych, worki samorozpreżalne, ssak ręczny, butlę na tlen medyczny z reduktorem oraz opatrunki tworzy tak zwany zestaw ratownictwa medycznego R1.

Zestawy ratownictwa medycznego mają różne specyfikacje w zależności od rodzaju służby ratunkowej, dla której są przeznaczone.

Przy niektórych produktach znajduje się specyfikacja zestawów ratownictwa medycznego dla straży pożarnej (PSPR1) lub ratownictwa wodnego (WOPR R1) lub obu. Jest taki sprzęt medyczny, który wchodzi w skład praktycznie wszystkich zestawów ratownictwa medycznego - na przykład rurki ustno-gardłowe.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl